Znaczenie wyboru odpowiedniego systemu odwadniania dachu

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych całego budynku. Zabezpiecza przed wilgocią oraz zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Częścią każdego dachu jest system odwodnienia, czyli orynnowanie. Dlaczego odgrywa tak ważną rolę?

Do czego służą rynny?

Teoretycznie każdy wie, do czego służą rynny, jednak często ich znaczenie jest bagatelizowane. Odpowiedni system rynnowy pozwala odprowadzać nadmiar wody z dachu, jaka gromadzi się podczas ulewnych deszczy lub roztopów. To właśnie w ten sposób ciecz spływa niezależnie od tego, jaki kąt nachylenia został zastosowany przy konkretnych połaciach dachowych. Dlaczego rynny są tak ważne? Czy faktycznie wodę trzeba odprowadzać z dachu? To pytanie często zadają klienci, którzy przez chęć oszczędzenia pieniędzy, decydują się na zakup systemu odwodnienia niskiej klasy. Niestety taki zabieg może okazać się bardziej kosztowny niż inwestycja w dobrej jakości rynny już na początku budowy domu lub remontu.

Dlaczego rynny są ważne?

Prawdopodobnie mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że woda może być naprawdę ciężka. Zalegająca na dachach ciecz bardzo obciąża połacie dachowe. W ten sposób przez kilka lat pokrycie jest nadwyrężane i nawet najtrwalsze dachówki czy blachy nie wytrzymują. Brak odpowiedniego systemu rynnowego może w pewnym momencie doprowadzić do tragedii.

Spływająca z połaci dachowych deszczówka lub woda z roztopów to gwarancja suchego domu. Jeżeli rynny są niedrożne lub nieprawidłowo założone, to ciecz będzie powoli przedostawać się do wewnątrz domu. W ten sposób naruszona zostaje cała struktura budynku. Na tynkach zewnętrznych i wewnętrznych powstaje trudna do usunięcia i bardzo niebezpieczna dla domowników pleśń. Taki dom kompletnie nie nadaje się do zamieszkania. Grzyby przyczyniają się do rozwoju alergii, a także nowotworów. Jeśli zatem chcemy zadbać o bezpieczeństwo swoich najbliższych, należy regularnie sprawdzać drożność całego systemu odwodniania.

Z jakich materiałów powinny być wykonane rynny

Podstawą dobrych rynien jest wybór odpowiedniego materiału. Surowiec ten nie może być podatny na działanie korozji. W końcu rynny prawie cały czas mają styczność z wodą. Ważna jest także wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i działanie różnych warunków atmosferycznych, które w Polsce potrafią się zmieniać z dnia na dzień. Dlatego do najsolidniejszych rynien zalicza się modele wykonane z miedzi. Są najdroższe, jednak ich żywotność producenci oceniają nawet na 300 lat. Do tańszych i równie odpornych produktów zaliczają się rynny aluminiowe czy wyroby z tworzywa sztucznego, jakim jest PCV.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >