Znacznie wyboru odpowiedniego rodzaju pokrycia dachowego

Blachodachówka, dachówka ceramiczna, a może betonowa? To jedno z ważniejszych pytań, przed którymi stają inwestorzy planujący położenie albo wymianę dachu. Wybierając odpowiedni materiał, nie należy kierować się wyłącznie ceną. Warto pamiętać, że dach jest konstrukcją, która chroni przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych, a do tego stabilizuje budynek. Jakie znaczenie ma wybór poszczególnych materiałów pokryciowych?

Lekkie i ciężkie pokrycia dachowe

Dobór odpowiedniego rodzaju pokrycia dachowego jest niezwykle ważny. Chodzi tutaj nie tylko o to, żeby było odporne na działanie warunków atmosferyczne, na które będzie narażona konkretna konstrukcja, ale również o to, aby jej nie uszkodziło. Taka sytuacja jest możliwa w przypadku doboru zbyt ciężkiego materiału. Najwięcej ważą dachówki ceramiczne, które jednocześnie są uważane za najtrwalsze – wyróżniają się niską nasiąkliwością, skutecznie chronią konstrukcję więźby i obiektu i są odporne na działanie intensywnych promieni słonecznych.

Nie sprawdzą się jednak w przypadku starszej oraz naruszonej więźby. Dachówki lekkie to z kolei na przykład popularne gonty bitumiczne, dachówki ze stali ocynkowanej lub aluminium oraz papy termozgrzewalne. Niektóre z nich wyróżniają się mniejszą wytrzymałością, jednak w hurtowniach z pokryciami dachowymi można znaleźć coraz trwalsze produkty, które są niemal równie wysokiej jakości, co wspomniane wcześniej pokrycia ceramiczne.

Jakie kryteria brać pod uwagę, wybierając pokrycia dachowe?

Masa pokrycia dachowego to nie jedyne kryterium, które trzeba wziąć pod uwagę, wybierając blachodachówkę albo dachówkę betonową. Oprócz tego przydatna może okazać się wiedza dotycząca następujących parametrów:

  • kąt nachylenia połaci – producenci wskazują, jaki jest minimalny i maksymalny kąt nachylenia w przypadku poszczególnych pokryć,
  • kształt dachu,
  • czynniki atmosferyczne – materiały mają różną odporność na działanie wysokich i niskich temperatur czy promieni UV,
  • tłumienie hałasu – cięższe pokrycia lepiej izolują przed hałasem dochodzącym z zewnątrz,
  • izolacyjność cieplna,
  • łatwość montażu – blachodachówka i dachówka trapezowa wiążą się z niedługim czasem robót, natomiast cięższe pokrycia (dachówka ceramiczna) wymagają większego zaangażowania,
  • walory estetyczne – kolor, kształt i rozmiar dachówek.


Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >