Akcesoria do budowy dachu

Aby wykonać solidny dach potrzeba więcej, niż tylko standardowych dachówek połaciowych. Poza nimi trzeba zadbać także o różnego rodzaju akcesoria, a więc elementy wykończeniowe, których zadaniem jest zapewnienie trwałości i bezpieczeństwa. Przedstawiamy rodzaje akcesoriów do dachów.

Ilość ma znaczenie

Nieważne czy dach ma wiele załamań i lukarn, czy posiada prostą konstrukcję – każdy poza podstawowymi dachówkami musi posiadać wiele akcesoriów. Co więcej, pewne elementy dodatkowe mogą także wpływać na estetykę dachu, a tym samym całego budynku. Wszystko to sprawia, że akcesoria do dachów uznaje się za równie ważne, co standardowe dachówki połaciowe.

Akcesoria dachowe to elementy wykończeniowe, dzięki którym dach jest nie tylko trwały, ale przede wszystkim bezpieczny. Rodzaj i rozmieszczenie wszystkich dodatków należy zaplanować już w projekcie budynku. Pozostałe obliczenia wykonuje się z pomocą pracowników hurtowni i konsultuje z firmą dekarską – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę DACHLUX.

Wyliczenia te są istotne, ponieważ nadwyżkę zakupionych elementów trudno będzie odsprzedać, aby odzyskać wydane na nie pieniądze. Jeśli natomiast akcesoriów będzie za mało, może zaistnieć problem z dokupieniem brakujących materiałów w terminie, który nie opóźni prac budowlanych.

Niezbędne akcesoria

Rodzaj oraz ilość niezbędnych akcesoriów dachowych zależą od kształtu dachu i tego jak bardzo jest skomplikowany (im więcej ma połaci, tym więcej dodatków potrzebuje). Poza podstawowymi dachówkami, najistotniejszym elementem krycia są gąsiory służące do wykończenia kalenicy. Muszą one być bardzo stabilne, toteż trzeba klamrować je przy pomocy dołączonej do nich klamry, a następnie przykręcić wkrętami do kalenicy. Tutaj przyda się też taśma, która zapewnia odpowiednią wentylację dachu oraz jego szczelność (układa się ją pod gąsiorami). Ponadto, konieczne jest również zakończenie gąsiora kalenicy.

W dachu bardziej skomplikowanym trzeba zakupić dodatkowo łącznik kalenic, czyli trójnik. Jeśli natomiast chodzi o dach kopertowy, to należy też pamiętać o gąsiorach początkowych półokrągłych i o czwórniku. Bardzo istotne są też kosze dachowe.

Zalecane i opcjonalne akcesoria

Wśród licznych akcesoriów dachowych są też takie, na których zakup można zdecydować się opcjonalnie. Wśród nich wymienić można akcesoria zalecane, w tym m.in.:

  • grzebień okapu, który zapobiega gnieżdżeniu się ptaków pod okapem,
  • akcesoria umożliwiające dostęp do komina, takie jak stopnie kominiarskie pomagające w bezpiecznym poruszaniu się po dachu,
  • akcesoria zapobiegające gwałtownemu osuwaniu się pokrywy śnieżnej z dachu, takie jak płotki przeciwśniegowe.

Do opcjonalnych dodatków dachowych zaliczają się natomiast elementy o walorach estetycznych, które nie wpływają na trwałość, ani na funkcjonalność dachu. Najczęściej spotykane dekoracyjne akcesoria dachowe to wszelkiego rodzaju szpice i ceramiczne zwierzęta.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >