Budowa i rodzaje okien uchylno-wysokoosiowe

Okna uchylno-wysokoosiowe. Czym są? Jak działają?

Okna uchylno-wysokoosiowe to jeden z typów okien dachowych, stosowanych na nowoczesnych poddaszach. Słyną ze swojej funkcjonalności, energooszczędności i szerokiego wyboru wariantów materiałowych.

Zasady działania

Okna uchylno-wysokoosiowe działają na prostych zasadach. Zgodnie z tym co sugeruje nazwa, możemy otwierać je na dwa sposoby – uchylny (gwarantujący bezpieczny i wygodny dostęp do otwartego okna) oraz wysokoosiowy (w ¾ wysokości okna – umożliwiający efektywne wietrzenie i wyglądanie przez okno w pozycji wyprostowanej). ,,Do otwierania służy wielofunkcyjna klamka, umieszczona u dołu skrzydła okiennego. Specjalne ustawienie klamki aktywuje funkcję wentylacyjną. Ponadto okno posiada hamulec, pozwalający zatrzymać skrzydło na dowolnej wysokości, a samoblokująca pozycja ułatwia dostęp do szyby zewnętrznej w celu jej dokładnego wymycia” – objaśnia ekspert firmy DACHLUX, profesjonalnej hurtowni pokryć dachowych, okien i akcesoriów do dachów.

Walory energooszczędne

Większość modeli okien uchylno-wysokoosiowych cechuje się dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Przykładowo specjalny termo-blok, stosowany w oknach dachowych marki ROTO, poprawia parametry termoizolacyjne okna nawet o kilkanaście procent. ,,Na korzystny współczynnik przenikalności ciepła wpływa również folia, umożliwiająca szczelne połączenie z paroizolacją poddasza wokół ramy okna, oraz odpowiednio dobrane przeszklenie – niskoemisyjne, w pakietach kilkuszybowych, ze szkłem hartowanym i powłoką samoczyszczącą od strony zewnętrznej” – dodaje specjalista DACHLUX.

Bogactwo materiałowe

Esteci nie będą zawiedzeni – okna uchylno-wysokoosiowe są dostępne w szerokim wariancie materiałów. W sprzedaży znajdziemy zarówno modele z PCV, jak i z wysokogatunkowego drewna. Rozwiązanie pośrednie stanowią okna PCV z różnobarwną okleiną drewnopodobną, rekomendowane dla pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza (np. kuchni czy łazienek na poddaszu). Jak zatem widać, okna uchylno-wysokoosiowe są nie tylko praktyczne i stylowe, ale też niezwykle uniwersalne.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >