Charakterystyka i rodzaje okien do poddaszy

Poddasze jest miejscem wymagającym specjalnej troski, jeśli chodzi o jego doświetlenie. Tradycyjne okna nie sprawdzą się tam najlepiej, dlatego musimy zastanowić się nad oknami dachowymi. Ich oferta na rynku jest bardzo bogata. Z tego powodu powinniśmy najpierw poznać ich rodzaje, aby dobrze przygotować się do zakupu.

Okna obrotowe i uchylno-obrotowe

Do rodzajów okien do poddaszy zaliczają się okna obrotowe oraz okna uchylno-obrotowe. Pierwsze z nich otwierają się w połowie wysokość,i za pomocą klamki bądź uchwytu. Okna obracają się, dlatego umycie zewnętrznej szyby jest możliwe z wnętrza pokoju. Okna uchylno-obrotowe z kolei wyposażone są w dwie osie obrotu i w przeciwieństwie do poprzednich, wychylają się tylko minimalnie do środka pomieszczenia.

Okna wysokoosiowe

Okna wysokoosiowe mają oś zamontowaną w ¾ wysokości skrzydła. Mechanizm ich działania sprawia, że wysuwają się ponad dach, dlatego są bardzo wygodne, jeśli chcemy wyglądać na zewnątrz z pozycji wyprostowanej.

Okna rozwieralne, tzw. włazy dachowe

Okna rozwieralne mają zawiasy, pozwalające otwierać je w prawo bądź w lewo. Są bezpieczne i umożliwiają szybkie wyjście na dach. Ich otwarcie jest bardzo proste i co ważne – nie zatrzaskują się w sposób przypadkowy, dlatego nie musimy się obawiać, że zostaniemy na zewnątrz, aż ktoś zauważy naszą nieobecność.

Na co zwracać uwagę, wybierając okna dachowe?

Wybierając okna dachowe, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość przeszklenia. To ona bowiem decyduje o odpowiedniej ilości światła w pomieszczeniu – mówi nasz ekspert z Hurtowni pokryć dachowych – Dachlux. Ponadto, istotny jest system wentylacji, w który wyposażone jest dane okno oraz ich właściwa jakość. Najbardziej cenione są okna z drewna, ze względu na to, że to trwały i niezwykle estetyczny materiał. Można też zdecydować się na okna z tworzywa bądź wybrać okna drewniane z profilem aluminiowym, będące najłatwiejsze w utrzymaniu i bardzo solidne.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >