Jakie elementy wpływają na wycenę pokrycia dachowego?
Budowa domu to niemały wydatek. Na szczęście wykonanie pokrycia dachowego to już ostatni etap przed doprowadzeniem budynku do stanu surowego. Kiedy na domu ułożony jest dach, wreszcie możemy zająć się planowaniem wykończeń i urządzaniem wnętrz. Zanim jednak do tego dojdzie, warto podliczyć wydatki. Co dokładnie składa się na cenę pokrycia dachowego?
Przystępując do wyceny wykonania pokrycia dachowego należy brać pod uwagę nie tylko sam koszt materiałów – zauważa nasz rozmówca z Hurtowni Pokryć Dachowych Dachlux. Co więcej, może się zdarzyć, że wybór droższego materiału na pokrycie okaże się źródłem oszczędności. Jak to możliwe?
Konstrukcja dachu a koszt wykonania pokrycia
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na ogólny koszt wykonania pokrycia dachowego jest stopień skomplikowania dachu. Oczywiście najtańsze będzie wykończenie dachu bardzo prostego, najlepiej dwuspadowego. W przypadku skomplikowanych konstrukcji, z wieloma spadami, koszty rosną.
Kiedy wybieramy pokrycie na dach z wieloma spadami i załamaniami, warto sięgnąć po materiały o małym formacie. Tradycyjne dachówki ceramiczne lub ich betonowe odpowiedniki, podczas układania będą wymagały niewielu obróbek dekarskich. Dla inwestora oznacza to redukcję strat materiałowych.
Blachodachówki i papa bitumiczna, występują w większych połaciach. Dlatego takie materiały układa się bardzo szybko i łatwo, ale tylko w sytuacji wykonywania pokrycia na prostym dachu dwuspadowym. Przy bardziej skomplikowanych konstrukcjach docinanie takich arkuszy skutkuje marnotrawstwem materiału.
Pozostałe elementy ceny wykonania pokrycia
Przygotowując wycenę pokrycia dachowego musimy więc brać pod uwagę koszt materiałów na pokrycie i stopień skomplikowania konstrukcji, ale to jeszcze nie wszystko. Dodatkowym kosztem są materiały izolacyjne, które kładzie się pod wierzchnim pokryciem, czyli np. folia.
Do ceny wykonania pokrycia należy doliczyć także robociznę. Ten wydatek należy szacować na podstawie czasu, niezbędnego na wykonanie pracy. Jak wynika z naszych wcześniejszych rozważań, skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie robót jest możliwe dzięki odpowiedniemu dopasowaniu materiału pokryciowego do projektu dachu.
Jak widać, precyzyjna wycenia pokrycia dachowego nie jest zadaniem łatwym. Optymalizacja kosztów wykończenia dachu jest możliwa, dzięki dobremu planowaniu i rozsądnym poszukiwaniu oszczędności. Na szczęście ci inwestorzy, którzy nie posiadają dużego doświadczenia w budownictwie (co dotyczy zwłaszcza osób prywatnych), mają możliwość korzystania z fachowych porad specjalistów, takich jak firma Dachlux.
Wyceny pokrycia dachowego możesz dokonać przez wypełnienie prostego formularza – instrukcję znajdziesz w zakładce wycena dachu.