Izolacja dachu wełną mineralną – co warto wiedzieć?

Nawet jeśli nie planujemy zagospodarowania poddasza w naszym domu, powinniśmy zadbać o odpowiednią termoizolację dachu. W ten sposób zapobiegniemy nadmiernej ucieczce energii cieplnej z domu – przez źle izolowany dach może przenikać nawet 25% ciepła znajdującego się w budynku. Obecnie zdecydowanie najpopularniejszym materiałem izolacyjnym jest wełna mineralna – jej zalety to stosunkowo niska cena, łatwość montażu oraz bardzo dobre parametry fizyczne. W poniższym tekście znajdziemy przydatne informacje na temat wykonania przy jego pomocy warstwy izolacyjnej dachu.

Dlaczego wełna mineralna?

Przy izolowaniu dachu należy pamiętać, że niezwykle istotne jest szczelnie wypełnienie przestrzeni między krokwiami więźby dachowej i dokładne dopasowanie do siebie poszczególnych elementów warstwy izolacyjnej – dotyczy to całej powierzchni dachu, również narożników i załamań. Dlaczego jest to tak ważne? Powody są dwa. Po pierwsze w miejscach, w których pozostały luki między elementami więźby dachowej a izolacją, tworzą się tzw. mostki termiczne. Są to punkty, przez które ciepło z domu ucieka na zewnątrz. Po drugie – nieszczelności powodują, że między elementy dachu przenika wilgoć pochodząca ze zewnątrz i osada się na nich, tworząc warunki sprzyjające do rozwoju drobnoustrojów, takich jak pleśnie i grzyby. –Długotrwałe zawilgocenie nie tylko niszczy izolację, ale również osłabia konstrukcję dachu i stwarza poważne zagrożenie dla znajdujących się w budynku osób – wyjaśnia specjalista z firmy Dachlux. Wełna mineralna jest materiałem sprężystym, dlatego bardzo łatwo przy jej pomocy wypełnić wszelkie przestrzenie w konstrukcji więźby dachowej, nie dopuszczając do powstawania luk. Zalecana grubość izolacji wynosi od 25 do 30 cm – należy pamiętać, że im grubsza izolacja, tym lepiej dla bilansu energetycznego naszego domu. Mniejsze straty ciepła oznaczają bowiem mniejsze wydatki na ogrzewanie.

Jak wykonać izolację dachu z wełny mineralnej?

Izolację wykonuje się w następujących krokach:

  • Mierzenie odstępów między krokwiami
  • Przycinanie płyty z wełny mineralnej – długość pojedynczej płyty powinna być o około 2 cm większa niż rozstaw krokwi, dzięki temu wepchnięta między nie wełna będzie sama się trzymać między nimi.
  • Umieszczenie płyt między krokwiami – należy pamiętać, by poszczególne elementy bardzo dokładnie przylegały do siebie oraz do elementów więźby. Jednocześnie nie powinniśmy wypychać membrany dachowej.
  • Montaż rusztu stalowego – w pierwszej kolejności do krokwi więźby dachowej mocujemy wieszaki, następnie przykręcamy do nich profile nośne
  • Układanie drugiej warstwy izolacji – druga warstwa ma za zadanie zlikwidować liniowe mostki termiczne biegnące wzdłuż krokwi. Umieszczamy je pod krokwiami między listwami rusztu.
  • Montaż warstwy wykończeniowej – w pomieszczeniach wilgotnych, np. znajdującej się na poddaszu łazienki dodatkowo między wykończeniem a izolacją montujemy dodatkową warstwę paraizolacji, chroniącej przed wilgocią.


Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >