Rodzaje pokryć dachowych
Zadaniem dachu jest ochrona całego budynku przed deszczem, chłodem oraz działaniem innych czynników atmosferycznych. Ponadto, stanowi jego zwieńczenie i dekorację, ponieważ często widać go już z daleka. Z tego względu wybór właściwego pokrycia dachowego jest bardzo istotny. Przedstawiamy najczęściej stosowane rodzaje pokryć.
O pokryciach dachowych
Pokrycie dachowe znacząco wpływa na stopień bezpieczeństwa oraz estetykę całego budynku. Jego wybór wiele osób uzależnia więc od wyglądu, choć to nie jest najważniejsze kryterium. O wiele bardziej istotny jest wybór materiału, z którego ma być wykonane. Ma on bowiem wpływ na konstrukcję dachu i nachylenie jego połaci. Decyzję o wyborze pokrycia najlepiej podjąć na etapie projektowania budynku, ponieważ wtedy można zaplanować więcej rozwiązań i wybierać spośród większej ilości rodzajów materiałów, niż podczas wymieniania go na nowe.
-Wybór rodzaju pokrycia dachowego może być dla wielu wyzwaniem. Ilość rozwiązań, materiałów i kolorów dostępnych na rynku jest ogromna. Warto jednak kierować się przede wszystkim jego jakością, własnym gustem i, oczywiście, zasobnością portfela – radzi ekspert reprezentujący firmę DACHLUX.
Podczas podejmowania decyzji o wyborze pokrycia należy wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu – im jest mniejszy, tym większe są wymagania względem szczelności. Ponadto, warto uwzględnić także wygląd budynku i jego otoczenia i dopasować do nich rodzaj, styl i kolor pokrycia.
Popularne pokrycia dachowe
Rodzajów pokryć dachowych jest wiele, jednak do tych najczęściej stosowanych należą:
- dachówki ceramiczne – podstawowym surowcem wykorzystywanym do ich produkcji jest wysuszona, wypalona i odpowiednio uformowana glina, która (dzięki zastosowaniu zaawansowanych procesów technologicznych) jest materiałem trwałym i odpornym na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, umożliwiającym stworzenie różnorodnych stylistycznie dachówek, dostępnych w różnych wersjach kolorystycznych,
- dachówki betonowe – bardzo często wybierane, głównie z powodu ich bardzo dobrych parametrów technicznych, które łączą się z wysokimi walorami estetycznymi; ten rodzaj pokrycia jest wyjątkowo wytrzymały, odporny na działanie czynników atmosferycznych (w tym niskich temperatur i promieni UV), wyróżniają się trwałym kolorem i szlachetnym połyskiem,
- dachówki blaszane (blachodachówki) – są stosunkowo lekkie, dlatego nie obciążają za bardzo konstrukcji budynku, charakteryzują się odpornością na działanie czynników atmosferycznych (w tym wysokich i niskich temperatur oraz promieniowania UV),
- dachówki bitumiczne – ich podstawą są gonty bitumiczne o bardzo dobrych parametrach technicznych, ich montaż nie jest kłopotliwy (są elastyczne i wytrzymałe na wielokrotne zginanie), zapewniają wysoki komfort użytkowania.
Pamiętajcie, że decyzja o wyborze pokrycia powinna być dobrze przemyślana – będzie ono wam służyć i zdobić wasz dom przez wiele lat, dlatego musi być dobrane względem waszych preferencji i potrzeb.