Rolety do okien dachowych – funkcje oraz możliwości

Nowoczesne budownictwo kładzie olbrzymi nacisk nie tylko na estetykę, ale także funkcjonalność i maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Dlatego większość nowopowstających domów posiada poddasza użytkowe. Poddasze stwarza doskonałe warunki do zagospodarowania pomieszczeń codziennego użytku, a przy odpowiednim rozplanowaniu, skosy nie są przeszkodą, a elementem tworzącym wyjątkową atmosferę.

Słoneczne poddasze, czyli rola okien dachowych

Poddasza najczęściej przeznaczane są na sypialnie, pokoje dla gości, gabinety i salony. Bez względu na to, w jaki sposób chcemy wykorzystać szczytową kondygnację domu, niezbędne jest zamontowanie okien dachowych – zauważa nasz rozmówca z Hurtowni Pokryć Dachowych Dachlux.

Okna dachowe zapewniają wnętrzu odpowiednie nasłonecznienie i ułatwiają prawidłową wentylację na poddaszu. Szacuje się, że okna połaciowe są w stanie dostarczyć do pomieszczenia o połowę więcej naturalnego światła, niż okna pionowe. W miesiącach zimowych jest to niesamowita zaleta, jednak dla zachowania komfortu termicznego latem, konieczne jest zastosowanie rolet, żaluzji lub markiz.

Rolety do okien dachowych

Najważniejszą funkcją rolet do okien dachowych jest kontrola i regulacja nasłonecznienia pomieszczeń. To bardzo ważne, zwłaszcza w czasie upalnych dni w ciągu lata, kiedy nieosłonięte okna dachowe mogą powodować nieznośne nagrzewanie się powietrza na poddaszu. Dobre rolety zatrzymują promienie słoneczne i pozwalają zacienić pomieszczenie, dzięki czemu w pomieszczeniach panuje komfort termiczny.

Innym zadaniem rolet jest ochrona budynku przed uciekaniem ciepła zimą. W trakcie słonecznych dni w okresie zimowym, rolety warto otwierać, dzięki czemu wykorzystamy każdy możliwy promień słońca do rozświetlenia pomieszczeń. Natomiast nocą, zasłonięte rolety stanowią dodatkową izolację.

Wygodne rolety na poddasze

Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama rolet do okien dachowych. Klienci mogą wybierać spośród rolet wewnętrznych i zewnętrznych, sterowanych ręcznie lub automatycznie. Automatyczne rolety zazwyczaj napędzane są elektrycznie, jednak w ofercie czołowych producentów przesłon okiennych pojawiają się już rozwiązania zasilane solarnie.

Rolety wykonuje się z odpornych na promieniowanie UV materiałów, które dodatkowo charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną i są bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Szeroka gama kolorystyczna i możliwość wyboru rolet z rozmaitymi wzorami, płaskich lub plisowanych sprawia, że są one nie tylko praktyczne, ale także eleganckie.

Do kontroli nasłonecznienia i zacieniania pomieszczeń na poddaszu, oprócz rolet, wykorzystuje się także markizy oraz żaluzje. Wśród najbardziej cenionych producentów przesłon oraz innych akcesoriów do okien dachowych należy wymienić firmy Velux, Roto i Fakro.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >