Termoizolacja. Charakterystyka i zastosowanie w budowie
Utrzymanie pożądanej temperatury w pomieszczeniu jest niezbędne w celu zapewnienia komfortowych warunków bytowych. Wydajna instalacja grzewcza to nie wszystko – należy również zadbać o zatrzymanie energii cieplnej wewnątrz pomieszczeń lub o ograniczenie jej przenikania z zewnątrz. Właśnie dlatego w budynkach stosowane są materiały termoizolacyjne.
Czym jest termoizolacja?
Termoizolacja lub inaczej izolacja cieplna to materiał o małej przewodności cieplnej, czyli taki, który słabo się nagrzewa, a tym samym utrudnia energii cieplnej przedostanie się na drugą stronę ścian lub dachu. W budownictwie za termoizolację uznaje się materiały, które w temperaturze poniżej 100 stopni Celsjusza wykazują przewodność cieplną mniejsza niż 0,1W/(m*K). Izolacje stosowane są do ocieplanie praktycznie wszystkich części domów – od posadzek, przez ściany, do dachów.
Rodzaje materiałów termoizolacyjnych
- Wełna mineralna – zwana również wełną kamienną, wytwarzana jest z kamienia bazaltowego, dolomitu, kruszywa wapiennego, gabro lub brykietu mineralnego. Wykazuje ona bardzo wysoką temperaturę topnienia, jej włókna posiadają właściwości hydrofobiczne, a więc nie chłoną wilgoci. Jej współczynnik przewodności cieplnej waha się od 0,034 do 0,050 W/(m*K) – wartość ta zależy od gęstości danego rodzaju wełny. Gęstość z kolei może wahać się do 20 do 180 kg/m3, w zależności od formy, jaką przybiera wełna (granulat, maty, sztywne płyty)
- Wełna szklana – właściwości oraz proces otrzymywania tego rodzaju termoizolacji są podobne jak w przypadku wełny mineralnej. Wytwarzana jest ona ze stopionego w temperaturze 1000 stopni Celsjusza piasku kwarcowego, stłuczki szklanej i skał, używanych do produkcji waty mineralnej, czyli między innymi dolomitu i wapienia. Wełna szklana topi się w niższej temperaturze niż wełna mineralna – topienie nastepuje w temperaturze już 700 stopni, podczas wełna mineralna jest w stanie wytrzymać temperatury nawet poniżej 1000 stopni. Oba rodzaje wełny poza niską przewodnością cieplną wykazuje się dobrym właściwościami akustycznymi, dlatego często stosowane są do izolowaniu dachów z blachodachówek.
- Styropian – jest lepszym izolatorem niż wełna mineralna, jego współczynnik przewodzenia ciepła mieści się w granicach od 0,034 do 0,045 W/(m*K), w przypadku styropianu produkowanego z dodatkiem granulatu grafitowego (neoporu) wartość ta waha się w granicach od 0,031 do 0,033 W/(m*K). Styropian sprzedawany jest w formie płyt i granulatu do wykonania izolacji nadmuchowej lub mieszania z zaprawami. Zalety styropiany to jego lekkość, sztywność oraz niska nasiąkliwość. Wada to wrażliwość na działanie niektórych rozpuszczalników, zawartych w masach hydroizolacyjnych i klejach bitumicznych.
- Polistyren esktrudowany XPS – współczynnik przewodności cieplnej tego materiał wynosi od 0,034 do 0,036 W/(m*K), jest zatem pod tym względem nieco bardziej efektywny od zwykłego styropianu. Jest również od niego twardszy. Wady tego rodzaju izolacji to – podobnie jak w przypadku styropianu – wrażliwość na działanie rozpuszczalników oraz wysoka cena.
Termoizolacja jest ważna z punktu widzenia naszego komfortu mieszkania lub przebywania w danym pomieszczenie, a także finansów – inwestując w dobrą izolację, zaoszczędzamy energię potrzebną do ogrzania lub schłodzenia wnętrza. Wysokiej klasy systemy termoizolacji dachów marek Rockwool, Isover oraz Thermano znajdziemy w ofercie firmy Dachlux.