Zalety ceramicznych pokryć dachowych

Plusy i minusy dachów wykonanych z płytek ceramicznych

Ceramika to tworzywa od wieków stosowane do wykonywania pokryć dachowych. Jakie są jego zalety? Jakie wady? Czy warto zdecydować się na dach pokryty ceramiką?

 Zalety ceramicznych pokryć dachowych

Ceramiczne dachówki to tradycyjny rodzaj pokrycia dachowego, stosowanego na długo przed wynalezieniem powszechnych dziś blachodachówek. W poniższym artykule znajdziemy kilka argumentów przemawiających za ich montażem na dachu.

Wysoka trwałość

Najważniejsza z punktu widzenia funkcjonalności całego budynku jest niezwykle wysoka trwałość ceramiki. Producenci zwykle szacują jej żywotność na około 100 lat, choć znanych jest wiele budynków, których ceramiczne dachy przez znacznie dłuższy okres czasu skutecznie opierały się destrukcyjnym czynnikom zewnętrznym. Grubym ceramicznym płytkom nie straszne są opady, wysokie czy niskie temperatury, silne wiatry ani promieniowanie słoneczne. –Uszkodzone w wyniku mechanicznych urazów pojedyncze elementy można z łatwością wymienić – wyjaśnia specjalista z firmy Dachluxco w przypadku blachodachówek wiąże się z koniecznością wymiany całych połaci dachu.

Niepowtarzalna estetyka

Niezaprzeczalnym atutem ceramicznych dachówek jest fakt, że są niezwykle estetyczne. Standardowe, rude dachówki szczególnie dobrze będą prezentować się na starszych obiektach, takich jak zabytkowe wille czy kamienice, choć nie ma żadnych przeszkód, by montować je również na nowych domach.  Na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór modeli dachówek ceramicznych, różniących się między sobą między innymi wielkością, kształtem oraz kolorem. Warto zdecydować się na dachówki angobowane lub glazurowane, które przez znacznie dłuższy czas zachowują swój pierwotny wygląd i nie obrastają mchem.

Komfort mieszkania

Dachy wykonane z ceramiki mają znacznie lepsze parametry, które wpływają na komfort mieszkania w pokrytych nim domu. Po pierwsze posiadają znacznie lepsze właściwości akustyczne – różnicę czuć szczególnie w czasie opadów deszczu. Na blaszanych dachach krople rozbijają się, generując spory hałas, na dachówkach ceramicznych deszcze nie jest właściwie w ogóle słyszany. Kolejna kwestia to doskonała wentylacja, nie wpływająca na szczelność dachu – dachówki układane są w ten sposób, by woda spływała po nich i nie dostała się do domu, jednocześnie nie powstrzymują one cyrkulacji powietrza. Wykonany w ten sposób dach „oddycha”, dzięki czemu nie mamy wrażenie zamknięcie w szczelnej, blaszanej puszce.

Minusy dachówek?

Najpoważniejszym minusem pokryć dachowych z ceramiki jest ich wysoka cena – składa się na nią nie tylko koszt surowca i proces produkcji dachówek, ale również ich ułożenia. Jest to proces długi, gdyż wymaga zamontowania każdej dachówki indywidualnie. Koszt wykonania dachu z ceramiki dodatkowo podnosi wysoka waga płytek. Metr sześcienny takiego pokrycia waży nawet 75 kg, co wymaga zastosowania bardziej wytrzymałej – i przez to droższej – więźby dachowej.

 



Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >