Dachówki betonowe – charakterystyka

Charakterystyka dachówek betonowych

Dachówki betonowe są jednym z najpopularniejszych rodzajów pokryć dachowych. Nie bez powodu – mają doskonałe parametry techniczne, a przy tym bardzo dobrze wyglądają. Nadają się też na każdy rodzaj dachu – zarówno w budownictwie nowoczesnym jak i zabytkowym. To jednak tylko ogólne stwierdzenia; z poniższego artykułu dowiesz się, co konkretnie stoi za ich sukcesem.

Wytrzymałość

Dachówki betonowe (zwane też cementowymi) są produkowane z piasku kwarcowego, wody oraz cementu portlandzkiego wysokiej klasy. Po zmieszaniu tych składników i uformowaniu, dachówki są sezonowane; na samym końcu się je maluje. Jest to ten sam materiał, z którego wykonuje się pustaki i bloczki fundamentowe – czyli materiały budowlane, których cechą charakterystyczną jest właśnie wytrzymałość. W przypadku dachówek cementowych ocenia się ją na ok. 60-70 lat. Nie dziwi to, zważywszy na fakt, że ich skład jest prosty i w pełni naturalny – a jak wiadomo, naturalne materiały i surowce są najwytrzymalsze.

Dachówki betonowe mają przy tym dodatkowe właściwości, które podnoszą komfort: dzięki ich izolacji akustycznej głośność dźwięków z zewnątrz jest zmniejszona nawet o połowę. Oczywiście nie chodzi o to, żeby wygłuszyć padający deszcz czy grad – ale np. o odgłosy przejeżdżających samochodów, remontu sąsiadów czy odbywającego się niedaleko festynu osiedlowego. Wszyscy dobrze wiemy, jak potrafią one zepsuć nastrój czy zwyczajnie przeszkadzać w pracy.

Wygląd

Jednak wytrzymałość i trwałość to tylko część cech. Dachówki betonowe na pewno nie stałyby się tak popularne, gdyby ich wygląd odstraszał. Dlatego też producenci robią wszystko, aby przyciągnąć wzrokiem zanim jeszcze pozna się ich parametry techniczne. Są one dostępne nie tylko w wielu kolorach – od naturalnego ceglanego po czarne, brązowe czy czerwone, czy nawet cieniowane  – ale też w bardzo różnych profilach. W dodatku niektórzy producenci pokrywają je powłoką polimerowo-akrylową, która znacznie podnosi walory wizualne. Dzięki takiej powłoce dachówki lepiej odbijają światło, kolory są żywe przez naprawdę długi czas, są też bardziej odporne na brud i zanieczyszczenia. W razie potrzeby można też wyprodukować dachówkę na wzór innej dachówki, co ma miejsce np. podczas rekonstrukcji i konserwacji zabytków. Jeśli więc szukamy rozwiązania, które będzie pod każdym względem korzystne – warto sprawdzić ofertę takich firm, jak np. przedsiębiorstwo Dachlux i dokonać wyboru konkretnego modelu i wstępnej wyceny. Oferty producentów są dziś na tyle bogate, że każdy znajdzie coś dla siebie – niezależnie od tego, na jaki dach będą przeznaczone.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >